top of page

Vertel jij je omgeving als je (bijna) menstrueert?

Laat jij makkelijk aan je omgeving zien als je in een (voor jou) minder makkelijke cyclus fase zit? Zoals bijvoorbeeld je (pre-)menstruatie aka innerlijke herfst en winter?

Sensiplan: Keuzevrijheid over anticonceptie
Je kan vaak minder hebben, je figuurlijke huid kan dunner voelen, alles komt anders, doorgaans scherper binnen, je voelt je geïrriteerd, of wellicht snel(ler) uit het lood geslagen."

En durf je dan bijvoorbeeld eerlijk te zijn over de reden waarom je een sociale of zakelijke afspraak canceled?


In deze wereld worden vrouwen vooral gevierd en gezien als we in onze outgoing, sociale (pre-)ovulatie/lente & zomer energie zitten.


Wanneer we dus dichter bij het plaatje komen van een (volgens de maatschappij) ‘ideale vrouw.’ Beschikbaar, energiek, sexy, lachend, zorgend, veel te geven.


Het kan daardoor soms voelen alsof slechts de helft van jou welkom is in deze niet-cyclische maatschappij.


Ook na al jaren met mijn cyclus te leven ervaar ik nog steeds hoe ik het op momenten toch spannend vind om deze kant echt te laten zien aan mijn omgeving. De introverte kant tijdens mijn innerlijke winter. De prikkelbare kant tijdens mijn innerlijke herfst. En alle kleuren daartussen, natuurlijk.


Ik betrap mijzelf er nog wel eens op, wanneer ik toch niet helemaal eerlijk ben als iemand vraagt hoe het gaat. Of vraagt naar wat de reden is dat ik iets afzeg of verzet. Of me maar verstop omdat ik bang ben dat ik pas tevoorschijn mag komen als ik weer de vrolijke, bubbly Janneke ben.


Er zit kwetsbaarheid in om al je cyclische kleuren te laten zien, omdat het simpelweg vaak gewoon niet veilig (genoeg) voelt.


Dit kunnen we enkel veranderen als we starten met wèl benoemen wat de werkelijke reden is dat je een afspraak afzegt. Je omgeving vaker eerlijk antwoorden dat je bloed als een 🐂 en dus wellicht minder kan hebben en graag dat extra kussentje achter je rug geschoven krijgt. Dat je voor je menstruatie zit en je je kwetsbaar(der) voelt dus minder socoaal bent.


En laten we dit niet alleen oefenen met mensen die ook een cyclus hebben.. maar juist ook ons uitspreken naar de mannen om je heen.


Misschien voelt dat spannend, maar let’s do it. Om het narratief te veranderen is er soms eerst een beetje ongemak nodig. Maar wie is er ooit doodgegaan van een beetje ongemak? Precies.


Are you with me?!


Wie gooit er ook wel eens een little white lie in, als je eigenlijk gewoon in je herfst/winter zit? 🙋🏻‍♀️


[uiteraard zitten er ook prachtige superpowers in je (pre-)menstruatie, maar ik wil hier de meer uitdagende kanten belichten]


💡Meer tip over PMS, je innerlijke herfst, de andere seizoenen en héél veel meer?



De linnentas op de foto is (blanco!) te koop. Het is een toegepast kunstproject in beperkte oplage van Janneke Aronson, waarbij je een afdruk op de tas maakt van je vulva tijdens je bloeden. Dit project heeft als doel het taboe wat er heerst rondom menstruatie(bloed) te bestrijden en dit normaliseren op een ludieke manier.


-

Heb je een vraag over PMS, innerlijke herfst of een heel ander thema? Ik heb je graag een stapje verder in leren samenwerken met je cyclus. Stuur me een berichtje!


Opmerkingen


gratis cyclus check-in plannen?

Heb je een vraag of wil je een cursus, workshop of coachingsessie aanvragen? Je inschrijven voor de nieuwsbrief of iets bestellen? Neem hier contact met mij op. 
 

Misschien twijfel je of natuurlijke anticonceptie bij jou en je leven past? Je hoeft het niet alleen uit te dokteren

Via het contactformulier kun je een gratis online cyclus check-in van 30 minuten inplannen. We bespreken samen jouw wensen en behoeften en kijken we of we een match zijn.

 

Ik kijk er naar uit jouw cyclus verhaal te horen. Oh - en: ik ben dol op 'gekke' vragen.

  Bedankt voor je bericht!  

De prachtige Viva la Vulva foto's zijn gemaakt door Adam HintonAlle andere beelden © 2025 Cycle to Cycle
Algemene voorwaarden | Privacybeleid

IWF_2199.JPG
over de trainer

Janneke Aronson is Fertility Awareness Educator en gecertificeerd sensiplan© consulent. Met meer dan 18 jaar ervaring op zak ondersteunt zij vrouwen en koppels in leven met de menstruatiecyclus. Daarnaast geeft ze lichaamsgerichte coaching & workshops. Al meer dan 230+ mensen mocht zij hierin begeleiden.

Wie herinnert het zich niet? Die ongemakkelijke biologie- en seksuele voorlichtingslessen? Met komkommers, condooms en een ongemakkelijk zwetende docent die zich zo snel mogelijk door de stof heen worstelde. Misschien heb je je er vooral - al dan niet ongemakkelijk - doorheen gelachen en hardop gewenst dat het zo snel mogelijk voorbij was. Maar wat heb je er nou écht van onthouden, laat staan geleerd? ​

 

Terwijl het écht begrijpen van je lichaam, je menstruatiecyclus en hormonen een basisrecht is, zodat je je hormonen voor je kan laten werken en jij je cyclus superpowers unlocked!
 

Janneke's missie met Cycle to Cycle? Mensen helpen de wijsheid van hun lichaam te herinneren en (weer) eigenaarschap te nemen over je cyclus en vruchtbaarheid. 

Janneke is het meest gelukkig dansend op een hoge berg, met een mango in de hand en de wind door de haren.

bottom of page